Topografinės nuotraukos svarba

Bet kuris patyręs projektuotojas pasakys, kad be topografinės nuotraukos negali būti pradėti jokie pastatų projektavimo darbai. Žemės nuosavybės teisės dar nesuteikia galimybės joje statyti gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų. Visos statybos prasideda nuo topografinio plano sudarymo. Suprantama, kad šios užduoties savininkas savarankiškai tikrai neįveiks.

Nerimauti nereikia, nes yra specialistai, kurie tiksliai žino kaip dera šioje situacijoje pasielgti. Juk topografinė nuotrauka privalu padaryti ne vėliau nei likus metams iki projektavimo darbų pradžios. Po metų ši procedūra iš naujo pakartojama. Tai leidžia nustatyti ar norimoje žemės vietoje neįvyko jokių pakitimų, kurie gali maišyti statybos darbams ar jų pastatus paversti nesaugiais. Tik tada prasideda projektavimo darbai. Jie atliekami ant topografinių nuotraukų pagrindo. Akivaizdu, kad jos privalo būti tikslios.

Pirmas ir akivaizdus žingsnis šios nuotraukos link, tai specialisto radimas. Tai padaryti nėra labai sunku, nes veikia ne viena ir tikrai ne dvi įmonės, kurios užsiima panašia veikla. Specialistai šį darbą dažniausiai atlieka per dvi savaites. Toks laiko tarpas reikalingas tam, kad matininkas spėtų surinkti visą medžiagą iš požemines komunikacijas prižiūrinčių institucijų, būtų atlikti lauko darbai, nubraižyti planai, kurie privalo būti suderinti su tomis pačiomis institucijomis, nes jos tikrina, kad jų pateikta medžiaga atsispindėtų galutinėje toponuotraukoje.

Darbų kaina neturėtų gąsdinti. Ji neretai svyruoja nuo poros šimtų litų dideliems plotams bei nesudėtingom teritorijoms. Suprantama, kad darbų kaina padidėja, kai juos tenka atlikti didmiesčio centre. Juk viskas turi būti atlikta tiksliai ir nepriekaištingai.

Prieš topografinės nuotraukos rengimą, žemės savininkas privalo turėti kadastrinių matavimų dokumentus. Žinoma, jei tokie matavimai buvo atlikti. Jei ne, tada šiais matavimais bus privalu pasirūpinti. Kadastriniams matavimams reikia turėti sklypo nuosavybę patvirtinančius dokumentus, taip pat pastatų, esančių sklype, patvirtinančius dokumentus bei savininko asmens dokumento kopiją. Darbų trukmė priklauso nuo kelių faktorių, bet pats svarbiausias – sklypo sudėtingumas. Faktiškai tik jis lemia būsimų darbų trukmę, o specialistai suvokia savo darbo svarbą. Procesas kartais užtrunka, bet tik todėl, kad viskas būtų padaryta pagal galiojančias taisykles ir reglamentus.

Akivaizdu, kad tik savo srities profesionaliai, kurie teikia kadastrinių matavimų paslaugas, daro ir topografines nuotraukas. Ieškoti pačio pigiausio varianto nederėtų, juk klaidos neretai per brangiai kainuoja.